Pénzköltés, de okosan!

Az embernek vannak bilógiai szükségletei: evés, ivás, alvás, stb... és egyéb igényei: ruházkodás, utazás, szórakozás. Most ez utóbbiak kapcsán osztanék meg pár tippet saját tapasztalatok alapján.

A legegyszerűbb ha nem veszel semmit. Nézni ingyen van. Na jó, ha már itt vagy úgyse állod meg, hogy ne vegyél valami souvenirt. Bármilyen csecsebecsét akarsz venni ne a Cityben, a különböző ilyen gift shopokban vásárold meg! Azért mert a sok tudatlan turista az első ilyen ajándékboltba beszabadulva felvásárolja a készletet műanyag bobby kalapokból meg testőrmacikból (az Undergroundos bögrékről és kulcstartókról már nem is beszélve) neked még nem kell ugyanolyan hülyének lenned és a fele pénztárcádat otthagyni. Ugyanezeket töredékáron megkapod Camden Townon is, és csak kicsit kell odébb menned (pár buszmegálló vagy metróállomás). Camden egy olyan városrész, ahol indokolt lehet a kérdés: - Olyan neműnek születtél, amilyen most vagy? Ezt útikönyvekben úgy szokták szépen írni, hogy a különböző kultúrák olvasztótégelye. Fogadok ezt egyszer egy gyári értekezletre egy párttitkár betanulta, aztán azóta is forog. Itt nem szabad semmin meglepődni, ellenben a cuccaidra hatványozottan kell vigyázni mert hiába a térfigyelő kamera (nekem elsőre okozott némi fejtörést, hogy rájöjjek a CCTV nem a kínai állami csatornát jelenti itt Londonban) és bármennyire gyors a rendőrség azért a zsebtolvaj itt is hirtelen el tud tűnni a bukszáddal, vagy bármilyen értéktárgyaddal. De ez ne rettensen vissza, hogy felfedezd ezt a színes, illatos izgatottságot. Egyrészt itt minden sokkal olcsóbb mint a belvárosban (pedig lényegileg ugyanazt a bóvlit kapod) másrészt egy hihetetlen nemzetközi kavalkádot kapsz hozzá. Mondjuk az egész városra igaz ez, de itt mintha töményebben tolnák az arcodba. Sajnos vagy nem sajnos erre nem elég 1-2 óra mert könnyen megtörténhet, hogy még délelőtt volt amikor a Camden Town Stationnél voltál, és már sötétedik mire az utca másik végére érsz.
Ruhavásárlás. Erre is első körben a camdeni piacot javaslom, de ha ennél esetleg nagyobbak az igényeid akkor keress meg egy Primark üzletet. Egészen jó áraik vannak. Én láttam ott már 5 fontos farmert is például, ami azért Londonban nem jellemző mindenhol. Persze vannak mindenféle kisboltok is a külső városrészeken ahol általában az egyik fele mobilos (továbbá laptop és Pc-szerelő műhely) a másik fele pedig divatáru bolt. Ezt itt Wood Greenben láttam már hentes-mobilos kombóban is. Mit ne mondjak, rendesen kitágult a pupillám tőle. Én ezekben a mindenféle arab figurákban annyira nem bízom. Na nem mintha otthon a kínaikban nagyobb bizodalmam lett volna, mégis vásároltam tőlük. Szóval nem baj, ha óvatos vagy de ha sűrűn látnak valószínűleg úgyis fogják tudni ha átvertek a palánkon visszamész és a fejüket belehúzod az üvegpultjukba, aztán szórhatják rád az átkot. Ha nagyon nincs új cuccra kereted még mindig szóba jöhet a tisztított ruhák áruháza. Ez lényegében olyan mint nálunk a Háda hálózat, csak ide nem máshonnan hozzák a ruhát hanem a lepasszolt, kitisztított ruhákat (és egyéb nem ruházati termékeket) lehet piti összegekért megkapni. Ha át tudod lépni a földre ledobált cuccok kuplerájának idegesítő gondolatát simán találsz olyan ruhát, cipőt, stb... amire amúgy sajnálnál tizen-huszon fontokat elszórni. Pénzköltés kapcsán fontos megemlíteni a bankokat. Nem emelek ki egyet sem, meghagyom a választás lehetőségét hogy mondjuk a négybetűs vagy a sas logós szimpatikusabb. A lényeg, hogy tudd milyen bankkártyád van! 1. Az ingyenes. Ez tényleg nem kerül semmibe, viszont nem is jó semmire azon kivül hogy automatából vegyél fel pénzt. 2. Ami egy kis pénzbe kerül. Bárhol fizethetsz vele az Egyesült Királyságon belül, viszont a szigetországon kivül  csak egy plasztiklap. Ezt hívják debit cardnak de még otthon valakitől ezt debil cardnak is hallottam. 3. A hitelkártya. Ez ugyanolyan mint otthon, kb. ugyanolyanok a feltételek is csak az igényléshez kell kitöltened olyan három tonna formanyomtatványt.
Szórakozás. Na ez kicsit költséges. Már említettem a TV Lisence-t, vagyis a tv előrefizetési díjat. Ha tényleg  tévézni akarsz akkor ezt bizony ki kell csengetned, és akkor se kerülheted el ha a laptopodat akarod élő adás nézésre használni! Színházi élményeim még nincsenek, úgyhogy azt majd máskor. Ha étteremre vágysz akkor sem kell rögtön Ramsayhez vagy Jamie Oliverhez beülni csak mert Ők angolok (ráadásul Gordon skót!). Persze ha Mekire, Burger Kingre meg KFC-re futja naponta akkor olyan három heti költésedből egyszer talán megebédelhetsz a nagyon neves séfeknél de akkor se várd hogy majd a nagy Gordon Ramsay a kis magyar turista asztalához ül le és kérdezget mennyire ízlik az a valami ott a tányérod közepére halmozva, amiért puccba kellett öltöznöd de valószínűleg mosogatni is ott maradsz, hogy ledolgozd a kajád árát. Mozizni is lehet, de manapság úgyis mindenki letölti a különböző torrent oldalakról. Bár én a minap láttam embereket a Hollywood Green moziban. Két mozgólépcső fordulóval érsz fel csak a pénztárhoz! Amikor elmegyek mellette mindig eszembe jut a régi Olimpia mozi Újbudán, ahol most épp a négyes metró ásatás folyik. Állítólag ott valaha emberek dolgoztak. Ha bulizni vágysz akkor legegyszerűbb a Londoni Magyar Bulit választani minden hónapban a Londoni Magyarok szervezésében. Ott biztos nem lesz problémád, hogy kik közé keveredsz.
Szóval aki hosszútávra kíván berendezkedni az idővel megtanulja élére állítani a fontot!

Megjegyzések

  1. A divatáru rövid ú ;) bocs Wolfy, de "báncsa" a szemem. Amúgy jó írás, alapos.

    VálaszTörlés
  2. Javítottam, és köszi. Viszont az én szememet az az y "báncsa"! Még az i-t is elhagytam 5 éve (anyának volt nem kis munkája vele) nemhogy Wolfy amit sose használtam :)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése